вторник, 6 май 2014 г.

Витлеем - храмът на Рождеството

Първият император християнин Константин Велики заповядва през 332 г. във Витлеем над пещерата с яслите, в които е роден Христос, да се построи храм. И до днес в парк от палми, маслинови дръвчета и кипариси на хълм в центъра на палестинския град се намира една от най-древните християнски светини - църквата „Рождество Христово“.

Витлеем е неизменна спирка в поклонническите пътувания до Светите земи от зората на хрстиянството заедно с Йерусалим и Назарет. През 529 г. базиликата е почти напълно унищожена, след като избухва пожар при местно въстание. По-късно император Юстиниан я възстановява. При археологически разкопки през 1934 г. са открити запазени византийски мозайки на по-ниско ниво в пода на съвременната света обител, които днес могат да се видят в храмовия комплекс. На част от тях са изобразени църковни събори, включително и този в Сердика (днешна София) от 343 година.
Църквата над родното място на Христос преживява арабските нашествия, кръстоносните походи и всякакви превратности на изпълнената с конфликти история на Близкия изток, за да се превърне днес в едно от най-посещаваните места за поклонение на християните по света.

Религиозният комплекс във Витлеем се състои от две части - оригиналната православна базилика „Рождество Христово“ и изградената по-късно католическа църквата „Света Екатерина“. Базиликата се поддържа от гръцката православна патриаршия в Йерусалим и е в римски стил. Католическият храм е готически.

Пещерата с яслите

В подземието на „Рождество Христово“ се намира една от най-великите библейски светини - пещерата, където преди повече от 2000 години Дева Мария родила Младенеца и с любов го положила в яслите. Над мястото, където се предполага, че е роден Христос, в пещерата има сребърна звезда с 14 лъча. Тя символизира появата на Витлеемската звезда, която била божествения сигнал за раждането на Спасителя. Според евангелията на Лука и на Йоан тя изгряла над Вавилон в деня на Благовещението на Божията майка. Влъхвите, мъдреците, които познавали пророчествата, тръгнали след нея.

Керванът от изток достигнал Ерусалим навръх раждането на Божия син. Според христянските предания един от влъхвите бил от Персия, другият бил арабин, а третият бил от Етиопия. Те донесли дарове - злато, подарък достоен за новородения цар, ладан (ароматна смола, която в древността поднасяли в знак на особено благоволение) заради божествената му същност, и смирна (благовонно масло, с което помазвали умрелите) за човешкото му тяло.
Храмът „Рождество Христово“ е тържество на това най-велико събитие в християнството и светостта на неговите герои. Фреската, която украсява фасадата, изобразява тримата влъхви, облечени в персийски дрехи. От дясната страна на олтара се намира чудотворната икона на Витлеемската Богородица. Стените на храма са изписани с библейски сцени от Рождество.

Централният вход на църквата е малък отвор, наречен „Вратата на смирението“, през който човек може да мине само наведен. Всеки трябва да влезе с поклон в храма и да остави отвън гордостта си, както Господ е понижил себе си, за да се роди в човешко тяло, и то в пещера, при яслите на животните. Ниската врата е и предпазна мярка, за да не могат нашественици да нахлуят в храма с конете си и да го осквернят.


Коледното шествие

Витлеем и храмовият комплекс над родното място на Христос са в центъра на тържествата всяка Коледа. Заради църквата и посещенията в нея всяка година през празничните дни на църковни водачи, световни лидери и известни хора от цял свят Витлеем е най-красивият и добре поддържан палестински град. Хиляди поклонници и местни християни се включват в коледното шествие на Бъдни вечер по украсените улици на града до храма. Процесията се води от конници, след които вървят духовниците, и свършва в двора на църквата пред древна статуя на Младенеца.

На 29 юни 2012 г. на 36-ата сесия на Комитета на ЮНЕСКО, която се състоя в Санкт Петербург, базиликата „Рождество Христово“ беше включена в списъка на световното културно наследство. Това стана възможно, след като през 2011 г. Палестина стана пълноправен член на културната организация на ООН.
Източник:рressadaily.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар